Dlaczego stworzyliśmy #LICZNIK, czyli o instytucjonalizacji dobroczynności

Będąc w podstawówce pływałem. Nie byłem co prawda wielkim zawodnikiem, jednak wyróżniałem się wśród rówieśników. W liceum, które miało swój własny basen, miałem nadal szansę szlifowania umiejętności pływackich. Szło mi całkiem nieźle do momentu, aż nastało tzw. POTEM. „Potem” zaangażowałem się w inny sport, ale też nie chciało mi się już pływać. A to woda była zimna, a to chlorowana i oczy czerwone… Wymówek było bez liku.

 

Około trzy lata temu na pikniku szkolnym córki, rozmowa zeszła na szkółkę pływacką. Od słowa do słowa wyszło, że nie tylko ja jestem w takiej sytuacji, że dawna fascynacja pływaniem gdzieś straciła impet, nie wiedzieć czemu zapadła w sen zimowy.
Kolega, którego syn pływa w szkółce, siłą rzeczy wożąc go na zajęcia na 6.30 rano, sam zaczął na nowo przygodę z basenem. Próbę podjąłem i ja 😊

 

I tak właśnie dochodzimy do praprzyczyny powstania charytatywnego projektu #LICZNIK, w którym Ambasador projektu, dzięki przepłyniętym kilometrom wypracowuje punkty, które Partner finansowy – dziś ICRA4kids  – opłaca na poczet zakupu karnetów na basen dla potrzebujących dzieci.
Istotą #LICZNIKA jest połączenie dwóch sfer: aktywności własnej i dobroczynności. Aby przekazać środki na cel charytatywny, trzeba najpierw przepłynąć określony dystans samemu, dając w ten sposób przykład innym. Nie chodzi więc o proste przekazanie nadwyżkowych pieniędzy na jakiś zbożny cel, tylko o kreowanie postaw wśród młodych. Postaw, w których dobroczynność wiąże się z pewnym wysiłkiem własnym, który realizowany w perspektywie czasu, kształtuje samodyscyplinę. Nie bez przyczyny osoby uprawiające sport wyczynowo, często dobrze sobie radzą w przedsięwzięciach biznesowych. Znają dobrze trud, ciężką pracę i dyscyplinę, ale też smak sukcesu.

Dlatego dziś aktywność fizyczna ma znaczenie większe niż dawniej. Siedzący tryb pracy, mało ruchu, samochód, autobus to zmora naszych czasów.

Czy warto dobroczynność instytucjonalizować czy też lepiej, gdy każdy pomaga indywidualnie?
Najpierw czy warto być dobroczynnym? Wielki filozof Immanuel Kant stwierdził, że człowiek jest kimś-dla-siebie, ale także kimś-dla-innych. Postawa „kimś dla siebie” wyraża się troską o własny los. Postawa „kimś dla innych” to wyzwanie trudniejsze. Mieści w sobie odpowiedzialność za innych, w tym niezobowiązującą dobroczynność. Praktyczne argumenty za dobroczynnością:

  • Los doświadcza losowo. Raz nas, raz innych. Nie wiemy co nas czeka, więc warto pomagać innym, wierząc że dobro wraca.
  • Dobre pomysły i idee, czy wielkie talenty niekoniecznie powstają w otoczeniu zasobności. Trzeba je pielęgnować, bo służą ludzkości, jak choćby żarówka, telefon, czy internet.

Dlaczego lepiej wspierać w grupie niż samodzielnie? Nie zawsze mamy własny pomysł na skuteczną dobroczynność. Jesteśmy zabiegani, nie mamy zwyczajnie czasu, koncentrujemy się nie bieżących tematach. A w życiu ważne jest poczucie głębszego sensu. Co prawda, aby żyć trzeba jeść, jednak Ci, którzy jedzą więcej, nie mają poczucia większego sensu i nie są przez to szczęśliwsi. Jeśli więc dużo pracujemy, możemy rozejrzeć się wokół i wybrać istniejący projekt charytatywny, jak choćby nasz #LICZNIK, dzięki wsparciu którego dodamy trochę głębi naszemu życiu.

W przypadku #LICZNIKA możliwe są trzy formy wsparcia:

  • jako Ambasador – oznacza konieczność pływania, a za przepłynięte dystanse Partnerzy Finansowi projektu zasilą fundusz karnetów na basen dla dzieci,
  • jako Donator – kupując dystans do przepłynięcia przez Ambasadora, a środki z zakupu trafią na fundusz karnetów na basen dla dzieci: http://sklep.itonsociety.com/kategoria/licznik
  • jako Partner Finansowy – który finansuje zakup karnetów na basen dla beneficjentów.

Każdy z nas może wesprzeć #LICZNIK zostając Ambasadorem, zgłaszając swoja firmę jako Partnera Finansowego, albo jako Donator wykupić w sklepie iTON Society za 10 zł 1 kilometr, który przepłynie wybrany przez Was Ambasador.
Wasze 10 zł trafi na fundusz karnetów dla młodych, a Partner (dziś ICRA4kids) dopłaci dodatkowo 5 zł za kilometr. Wspierając finansowo rozwój talentów pływackich u młodych swoją aktywną pływacką postawą dodatkowo promujemy tę aktywność fizyczną.

I teraz sedno. Parę dni temu Partner projektu #ICRA zawarł umowę finansowania nauki pływania podopiecznych Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży Dom Aniołów Stróżów z Katowic.

Wybór beneficjenta projektu #LICZNIK nie jest przypadkowy. Misją Domu Aniołów Stróżów jest (http://anioly24.pl/misja):

  • Wyrównywanie szanse na start w dorosłość dzieci i młodzieży:

Misją Domu Aniołów Stróżów jest równy start w przyszłość. Mając na uwadze zróżnicowaną sytuację naszych podopiecznych, dla każdego oferujemy indywidualną formę pomocy, adekwatną do jego statusu społecznego, ekonomicznego i zawodowego.

  • Przerywanie zamkniętego koła dziedziczenia ubóstwa:

„Dajemy wędkę, nie rybę” – uczymy naszych podopiecznych jak radzić sobie w trudnych sytuacjach życiowych, rozwijać swoje talenty i umiejętności, by w przyszłości zaprocentowały one godną sytuacją życiową i materialną. To także nauka samodzielności, popełniania błędów i co najważniejsze, wyciągania wniosków.

  • Wychowywanie odpowiedzialnych i niezależnych, młodych ludzi:

System pomocy Domu Aniołów Stróżów pomaga odbudować pewność siebie wśród podopiecznych. Ucząc innych jak się rozwijać i jak budować swoją wartość w różnym otoczeniu sprawiamy, że spod naszych skrzydeł wypuszczamy w świat niezależnych, pewnych siebie i dobrych ludzi.

Z naszej perspektywy, rozwój talentów i umiejętności dzieci, ważnych na przyszłość, na które stawia Dom, jest w pełni zbieżny z celami, które postawiliśmy w #LICZNIK.
Jestem Ambasadorem #LICZNIK od początku. Poza budowaniem funduszy na zakup karnetów dla beneficjentów realizuję swój własny „lokalny” cel. Sens projektu motywuje mnie, abym o 6.00 zjawił się na basenie, by przepłynąć kolejne kilometry. Ten wysiłek wynagradzają nie tylko uśmiechnięte buźki pływających dzieciaków, których bez #LICZNIKA nie byłoby stać na basen, ale i moje własne rekordy życiowe.

Niekomercyjny iTON Society jest organizatorem projektu #LICZNIK, a Partnerzy Finansowi i Donatorzy projektu finansują zakup karnetów na basen potrzebującym dzieciom.
Zapraszamy nowych Partnerów http://itonsociety.com/licznik i Donatorów http://sklep.itonsociety.com/kategoria/licznik/ do wspierania Projektu:

Obecnemu partnerowi ICRA4kids dziękujemy za dotychczasowe zaangażowanie.

 

Autor: Krzysztof Dresler
Ambasador projektu #LICZNIK.  Założyciel iTON Society – podmiotu, który realizuje niekomercyjne przedsięwzięcia kulturalne i artystyczne. Prezes zarządu i współzałożyciel ICRA, która pomaga rodzinom i małym firmom obniżać koszty kredytów.

 

Leave a Comment