FinTech – finansowe JEDNOROŻCE

Kolejne, już 7 Spotkanie Certyfikowanych Doradców Finansowych EFPA przebiegło pod znakiem dyskusji o potencjale sektora FinTech. Dla przypomnienia jako fintech określa się firmy z pogranicza finansów i technologii, które innowacyjnymi rozwiązaniami przebojem przejmują marże i zyski banków, ubezpieczycieli i firm zarządzania majątkiem.

efpa

Skąd taka popularność startupów tego typu?

Historycznie relacje na rynku finansowym opierały się na wzajemności i dużym zaufaniu do banków. Dziś tradycyjnie ukształtowany przez lata model współpracy z klientem ulega zmianie. Duże wyzwanie stanowi oczekiwanie pełnej PRZEJRZYSTOŚCI relacji, w tym w zakresie ujawnienia całkowitego wynagrodzenia otrzymywanego z tytułu współpracy doradcy z klientem. Można powiedzieć, że relacje mają coraz bardziej CZYSTY charakter. Klient chce często wiedzieć ile co kosztuje i czy aby na pewno główną motywacją doradcy jest tylko interes klienta, a nie jego własna prowizja.

Szerzej pisałem o zmierzchu modelu agencyjnego porównując sposób działania ICRA do klasycznych pośredników kredytowych:

https://www.icra.com.pl/model-ICRA

Z drugiej strony ogromny wpływ na relacje rynku finansowego zaczyna wywierać TECHNOLOGIA, czyli usługi pozbawione bezpośredniego kontaktu z drugim człowiekiem.

Na dorocznym spotkaniu Doradcy EFPA mieli okazję zapoznać się z prezentacją o firmach FinTech i podjąć dyskusję, czy tzw. „roboAdvisory” przejmie część biznesu doradczego, czy też klienci to odrzucą.

W tym miejscu dochodzę do pytania tytułowego co to są te finansowe jednorożce i gdzie ich szukać. Otóż właśnie wśród firm sektora FinTech, które każdemu kojarzą się ze startupami zakładanymi przez studentów, jest kilka firm, których wartość osiągnęła ponad 1 miliard USD.

Wow, można by rzec! Ile firm w Polsce ma taką wartość. Niewiele… To są właśnie JEDNOROŻCE.

Gdybyśmy mieli wybrać segmenty, które są „na topie” w branży FinTech, będą to:

 

[emaillocker]
  • Service-Based INVESTING – niskokosztowe podejście inwestycyjne bazujące na niewielkich cyklicznych prowizjach za wykonane określone usługi.
  • ROBO INVESTING – serwis do samodzielnego zarządzania własnym majątkiem on-line. W pełni zautomatyzowany, bazujący jedynie na algorytmach, pomijający wsparcie doradcy finansowego.
  • Digital-Based Equity Crowdfunding – mój ulubiony. Model budowy tzw. „obywatelskiego akcjonariatu”, bazujący na zbiórkach kapitałowych o charakterze otwartym, najczęściej w oparciu o plemienne grupy typu friends & family, czy też zrzeszone w platformach crowdfundingowych zorientowane inwestycyjnie osoby.

Stworzyliśmy swego czasu tego typu platformę iTON Starter:

starter2

Co prawda do zbiórek na projekty niekomercyjne z obszaru kultury i sztuki oraz wspierania aktywności fizycznej, jednak wiem, że to działa.

Wielcy międzynarodowi gracze finansowi stosują różne podejście do segmentu FinTech.

fintech

Często tworzą własne programy ich wsparcia, inne w nie inwestują, a niektóre nawet je wchłaniają, dając możliwość zarobienia pomysłodawcom.

Doradcy finansowi – w tym doradcy z certyfikatem EFPA – często wierzą, że ta profesja wymaga wzajemności, fizycznej obecności drugiego człowieka, profesjonalnej z nim rozmowy i że to nigdy się nie zmieni. Czy się nie mylą?

Warto postawić pytanie, czy przeniesienie kontaktu między ludźmi do facebooka nie jest podpowiedzią co nas wkrótce czeka na rynku finansowym? Przecież facebook to najbardziej popularna firma mediowa na świecie, która nie zatrudnia żadnych dziennikarzy…

Pisałem o tym w artykule „Technologiczna Przejrzystość”:

https://www.icra.com.pl/technologiczna-przejrzystosc-international-cifa-forum-monaco-2016

wróżąc zagospodarowanie pola zarządzania majątkiem właśnie przez „roboAdvisory”, czyli w pełni automatyczne – bazujące jedynie na algorytmach – serwisy do samodzielnego zarządzania on-line, pomijające zupełnie wsparcie doradcy finansowego. Jak długo będziemy czekać na widoczne zmiany? Moim zdaniem wejście MIFID II doprowadzi do widocznych zmian na rynku zarządzania majątkiem.

Spotkanie EFPA ze wszech miar udane. Do zobaczenia za rok!

Tel. +48 606 111 000, mail: kontakt@icra.com.pl;

FB: https://www.facebook.com/ICRAscore

Autor: Krzysztof Dresler, członek Rady Fundacji EFPA Polska.

Prezes zarządu i wspólnik ICRA spółki FinTech, która wypracowała rozwiązanie scoringowe ICRAscore, pozwalające na optymalizację kosztów kredytowych rodzinom i małym firmom.

Przez kilkanaście lat pracował w bankowości, nadzorując jako wiceprezes zarządu PKO Bank Polski SA w latach 2008-2011 obszar ryzyka i windykacji, a czasowo także bankowość inwestycyjną. Był Przewodniczącym Komitetu ds. Zarządzania Aktywami i Pasywami oraz Przewodniczącym Komitetu Kredytowego Banku. W latach 2010-2012 był sekretarzem Rady Nadzorczej Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA.

Ukończył finanse i bankowość w Szkole Głównej Handlowej oraz podyplomowe studia filozoficzne w Collegium Civitas.

[/emaillocker]

 

Leave a Comment