Czy robot udzieli małej firmie pożyczki? Szanse rynku pożyczkowego na automatyzację.

Obecnie jesteśmy świadkami ciekawego zjawiska: mimo że wciąż drogie, usługi oferowane przez pozabankowe instytucje pożyczkowe interesują coraz więcej osób i firm. Konsumentom przypadł do gustu sposób udzielania finansowania tym kanałem, zwłaszcza szybkość i elastyczność działania firm pożyczkowych. Nic dziwnego –  XXI wiek jest okresem prężnego rozwoju technologii, a co za tym idzie, rosną możliwości i wygoda, jakie zapewnia internet. Wzrasta także ilość naszych nowych przyzwyczajeń. Z raportów International Personal Finance za rok 2016 wynika, iż obywatele krajów rozwiniętych technologicznie coraz chętniej wybierają rozwiązania online; przeciwieństwem są kraje w III i IV fazie rozwoju demograficznego, gdzie wciąż dominują pożyczki „home credit”.

Tym, co przekonało wielu konsumentów do korzystania z finansowania instytucji pozabankowych (oczywiście poza wyższym współczynnikiem przyznawalności pożyczki), była właśnie prostota i szybkość, z jaką mogli oni otrzymać pieniądze. Tendencja się rozszerza. Zauważamy wzrost poziomu udzielania pożyczek nie tylko przez firmy oferujące chwilówki klientom indywidualnym, ale także wśród instytucji trudniących się oferowaniem finansowania dla działalności gospodarczych oraz spółek cywilnych. Jedną z niedawno powstałych inicjatyw tego typu jest spółka akcyjna Polska Platforma Kredytowa, właściciel witryny „kredytmarket”. Założyciele uważają, że zastosowane przez nich rozwiązania technologiczne umożliwiają udzielanie pożyczek szybko i wygodnie, przy zachowaniu wysokiej jakości weryfikacji kredytobiorców.

Firma deklaruje, że wypełnienie wniosku kredytowego zajmie ok. 3 minut, a samo uruchomienie wypłaty środków odbywa się w przeciągu 24 godzin. Podobne zestawienie dynamiki z konserwatywnym podejściem do ryzyka jest domeną spółek Funduszu Mikro czy Aforti Finance, charakteryzujących się elastycznością oraz szybkim procesem decyzyjnym wniosków pożyczkowych.

Zautomatyzowany proces zaciągania zobowiązań może pomóc także firmom borykającym się z zatorami płatniczymi, co nie jest sytuacją obcą przedsiębiorstwom rynku MŚP. Restrykcyjne wymogi prawa bankowego niejednokrotnie uniemożliwiają pozyskanie środków z tych placówek, skłaniając klientów do szukania innego źródła finansowania. Pozabankowe pożyczki online, czy niebankowy faktoring oferowane np. przez spółkę Faktorama, dostępne na szeroką skalę ułatwiłyby firmom porównywanie ofert oraz skróciły czas potrzebny na uzyskanie decyzji kredytowej. Dobór odpowiednich formularzy online oraz algorytmów niweluje także koszty obsługi kredytu, zmniejszając zapotrzebowanie na personel.

Poruszając się w świecie automatyzacji procesów pozyskiwania finansowania, warto zadbać uprzednio o przygotowanie własnego niezależnego profilu ryzyka. FinTech ICRA stworzył taki instrument – ICRA Risk Profile – zarówno dla klientów indywidulanych, jak i dla małych i średnich firm. ICRA Risk Profile to unikalna usługa, dzięki której Klient otrzymuje charakterystykę własnego ryzyka kredytowego, przygotowaną z wykorzystaniem aplikacji scoringowej ICRAscore.

Posiadając ICRA Risk Profile, Klient może samodzielnie ocenić adekwatność cen kredytów do indywidualnego profilu ryzyka albo – z udziałem ekspertów ICRA – wynegocjować obniżenie kosztów kredytów”, twierdzi Krzysztof Dresler – współzałożyciel i CEO ICRA

Pozyskanie indywidualnego ICRA Risk Profile pozwala:

  • spojrzeć w suwerenny sposób na koszty kredytów, które zaoferował nam bank lub firma pożyczkowa,
  • ocenić, jaki koszt pośrednika zawarł bank w kredycie (banki płacą ogromne kwoty na prowizje dla pośredników kredytowych, którzy pozyskują klientów do banku),
  • ocenić, jakim ryzykiem charakteryzuję się JA jako Klient oraz skonsultować z ekspertami ICRA alternatywne źródła finansowania.

Czy rynek pożyczek pozabankowych zostanie w pełni zautomatyzowany?

Pytanie to nie powinno rozpoczynać się od „czy”, tylko od „kiedy”. Patrząc na rozwój firm skandynawskich typu KLARNA nie ma żadnych wątpliwości, że automatyzacja procesów pozyskiwania finansowania będzie się pogłębiać. ICRA zamierza odegrać w tym procesie aktywna rolę.

Autor: Adam Pyźlak – konsultant ICRA

1 thought on “Czy robot udzieli małej firmie pożyczki? Szanse rynku pożyczkowego na automatyzację.”

  1. Automatyzacja kosztowniejsza do pewnego momentu niż sprawny operator przy dobrze opracowanym projekcie aplikacji do udzielania pożyczek i zarządzania informacją. Dodatkowo wady automatyzacji wychodzą na jaw jak coś się wysypie. Leci potem wszystko lawinowo albo stopuje paraliżując działanie firmy. Jeszcze dochodzą czynniki zewnętrzne i możliwe awarie z tym związane. Mało, który system jest w stanie autonomicznie zastąpić wszystkie obszary w takim procesie i współpracuje z rozwiązaniami firm trzecich, które mogą też działać różnie. Wszyscy trąbią o automatyzacji często ocierającej się o dostęp do rachunku bankowego i pobierającej dane. W tym przodują właśnie Skandynawowie krojąc nieświadomych użytkowników takich systemów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *