Dlaczego warto brać udział w eventach takich jak „Efektywne przywództwo”

W poprzednim tygodniu miałem przyjemność uczestniczyć w konferencji organizowanej przez 360sbc pod tytułem „Efektywne przywództwo”. Byłem jednym z kilku prelegentów, notabene w znakomitej obsadzie o której więcej: http://efektywneprzywodztwo.evenea.pl. Dotychczas rzadko uczestniczyłem w takich wydarzeniach, pewnie dlatego, że raczej nie dawałem wiary tego typu motywacji. Tym razem wziąłem udział jako speaker. Dlaczego?

efekt

Podrzucę kilka argumentów zebranych z mojej prezentacji oraz wystąpień innych mówców, które wskazują, że schematyczne unikanie konfrontacji swojej własnej motywacji z otoczeniem jest błędem i warto ponad wszelką wątpliwość brać udział w takich wydarzeniach. Zatem czego się można było dowiedzieć na „Efektywnym przywództwie”:

 

1. Cel wynika z sensu. Ten temat przewijał się u kilku mówców, ja natomiast oparłem na nim oś prezentacji. Wychodząc z 4 zasadniczych pytań jakie postawił znakomity filozof Immanuel Kant: Co mogę wiedzieć? Co powinienem czynić? Czego mogę się spodziewać? Kim jest człowiek? omówiłem rolę wiedzy, etyki, moralności i relacji w kształtowaniu sensu człowieka.

 

2. Potęga postępu. Wiele miejsca w badaniach źródeł motywacji poświęca się koncentracji na postępach prac zespołu, a dokładniej na docenianiu postępów. Moim zdaniem to jeden z najsilniejszych bodźców motywujących, albowiem ta właśnie świadomość rozwoju buduje siłę człowieka.

 

3. Vita activa versus Vita contemplativa. To dwie książki Hannah Arendt, w których autorka zestawia skutki działania w oparciu o refleksję oraz w oparciu o aktywność. O ile aktywność bez refleksji zbliża nas czasem do sukcesu, o tyle refleksja bez aktywności będzie niestety pusta. Zatem stawiamy na działanie.

 

4. Potęga uśmiechu. Prześmiewany w wielu europejskich krajach podejście YES MEN to model na tak. Optymizm pomaga budować relacje i iść do przodu mimo przeciwności. Nie chodzi o naiwny optymizm, czy nieautentyczny wyuczony uśmiech, ale o eliminację barier które przed sobą stawiamy, a których źródła są tylko i wyłącznie subiektywne.

 

5. Potęga dystansu. Mam ulubiony przykład obrazujący potrzebę nabrania dystansu: Musisz się cofnąć aby zobaczyć słonia. Słoń jak wiemy jest bardzo duży, więc z bliska widać dobrze tylko fragmenty, ale objęcie całości wymaga odległości. Można to także przenieść na jakość pracy. W ramach swojej pracy, od czasu do czasu trzeba się cofnąć, aby zobaczyć cały obraz naszych dokonań oraz ewentualnie zweryfikować kierunki i postawy.

 

6. Zarabianie pieniędzy versus połączenie zarabiania i samorealizacji. Życie kiedyś to ciężka praca, teraz mądre życie to mądra praca. Definiując sens życia nie powinniśmy abstrahować od pracy, bo ona jednak nadaje życiu sens, oczywiście nie jako jedyna, podobnie jak pieniądze. Aby żyć trzeba jeść, co nie znaczy, że kto więcej je żyje z większym sensem. Immanuel Kant ujął człowieka w kilku perspektywach, człowiek który jest kimś dla siebie, ale także kimś wobec innych. Cytując Roberta Hogana:

Identity is a person YOU think you are, reputation is the person we think you are.

W marcu 360 sbc organizuje podobny event z udziałem Briana Tracy we Wrocławiu. Warto wziąć udział, aby otrzymać dawkę pozytywnej motywacji, która jest niezbędna aby się rozwijać:

„Możesz być całe życie szczęśliwy, że realizujesz postęp, albo całe życie nieszczęśliwy, że nie jesteś perfekcyjny.”

Autor: Krzysztof Dresler
Prezes Zarządu ICRA sp. z o.o.

ICRA pomaga małym przedsiębiorcom i rodzinom optymalizować koszty i warunki kredytów.

Kontakt z ICRA: 606 111 000, kontakt@icra.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *