Ile wydamy na Święta w 2018 roku?

Grudzień – ostatni miesiąc w roku, dla wielu z nas ten ulubiony i wyczekiwany. Ze względu na piękne tradycje, ze względu na Święta i Sylwestra. Ze względu na… zakupy?

Tymczasem po raz kolejny firma Ferratum Group przeprowadziła świąteczne badanie, w którym wzięło udział 23.000 osób z całego świata! Jakie wydatki planują w grudniu mieszkańcy państw z całego świata? I gdzie w tym wszystkim jesteśmy my, Polacy?

Najwięcej na świąteczne wydatki, w przeliczeniu procentowym w stosunku do osiąganych dochodów, przeznaczą mieszkańcy krajów… uboższych, w szczególności Meksykanie (48%), Brazylijczycy (38%), Rumuni (29%) i Bułgarzy (25%). Polacy planują wydać ok. 20% dochodów, a więc też niemało. Najoszczędniej do Świąt podchodzą Holendrzy i Niemcy, planując wydać ok. 10% swoich dochodów.

Co ciekawe, na całym świecie największą część świątecznych wydatków przeznaczymy na… odzież zimową (aż 16%). Na zabawki i gry jedynie 10%, słodycze 9%, kosmetyki 5%. Całkiem sporo przeznaczymy na różnego rodzaju aktywny wypoczynek (8%) oraz sprzęt elektroniczny (7%).

Aż 21% ankietowanych deklaruje, że w 2018 r…. wyda więcej na Święta niż w roku ubiegłym, natomiast 43% wyda tyle samo i tylko 36% osób ma zamiar wydać mniej niż w 2017 r. Sklepy czeka duży ruch, co widać już zresztą w polskich galeriach handlowych.

Aż 69% osób deklaruje, że najważniejsza w okresie Świąt jest rodzina i czas spędzony z bliskimi, a najmniej ważna radość ze sportów zimowych (1%). Natomiast co piąta osoba najmocniej ceni świąteczną atmosferę (18%), a tylko jedna na 25 osób uważa, że najważniejsze są prezenty (4%).

Skąd ankietowani wezmą na to wszystko pieniądze?
Spośród osób wypełniających ankietę 52% posiada oszczędności, które przeznaczy na Święta. Niestety pozostała część, czyli aż 48% osób planuje wziąć pożyczkę, kredyt lub za zakupy płacić kartą kredytową!

Pamiętajcie, że reklamy i pośpiech nie są dobrym doradcą w sprawach finansowych. Pożyczki przedświąteczne bierzemy najczęściej na kilka miesięcy (według ankiety co czwarta osoba spłaca je dłużej niż pół roku!), więc warto przyłożyć się do dokładnego przeczytania dokumentów. W umowach często ukryte są dodatkowe koszty i zobowiązania, których musimy przestrzegać. Kary za opóźnienia w spłacie rat pożyczek bywają wielokrotnie wyższe niż mogłoby się wydawać – pilnujcie terminów.

I najważniejsze – pożyczka czy kredyt „na Święta” niech będzie ostatecznością, a nie pierwszą myślą. Pomimo umiejętnie podsycanego z każdej strony konsumpcjonizmu, napędzanego promocjami, które często wcale promocjami nie są, nie kupujmy niczego bez dokładnego zastanowienia. Święta to czas z bliskimi – tego się kupić nie da!

Nie dajcie się zaskoczyć kosztom kredytów/pożyczek ani ukrytym opłatom. Dla osób, które chciałyby skonsultować zapisy w umowach lub upewnić się co do zawartych klauzul, przygotowaliśmy usługę ICRA Pomoc. Zadzwoń 606 111 000 albo napisz na kontakt@icra.com.pl, aby dowiedzieć się więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *