Po co firmom niezależny profil ryzyka

Kiedy planowaliśmy w 2013 r. powstanie ICRA, wychodziliśmy z założenia, że konfliktogenny model pośrednika kredytowego jest skazany na wymarcie. Z wielu względów, a najważniejszym jest agresywne wynagradzanie pośredników przez banki.

Czyli banki same sobie zgotowały ten los?

Dziś z perspektywy brokera kredytowego wiem, że świadomość finansowa klientów wzrasta wprost proporcjonalnie do liczby siwych włosów, które pojawiają się na jego głowie, gdy zestawia swoje wysokie raty z zachęcającą informacją marketingową otrzymywaną w momencie zaciągania kredytu. Czyli kredyt z marżą 5% staje się nagle kredytem z efektywnym oprocentowaniem kilkanaście procent!

Jak zaradzić takim sytuacjom w przyszłości?

  • Warto zachować pewien dystans do ofert pośredników kredytowych i ich „darmowych” porad. Musimy wiedzieć, że pośrednicy są agentami banków, a ich „darmowe” porady i rekomendacje kredytowe są opłacane przez zleceniodawców, czyli banki. Co jest źródłem prowizji pośrednika kredytowego? Nie, nie mylicie się Państwo. Oczywiście jest nim koszt naszego kredytu?

Szerzej o tym pisałem w blogu: http://www.icra.com.pl/ile-tak-naprawde-kosztuje-doradztwo-czy-usluga-posrednika

  • Proponuję wybierać doradców kredytowych, którzy działają tylko w imieniu i na rzecz klienta i nie są jednocześnie agentami banków. Najlepiej jeśli te firmy mają przejrzysty model prowizyjny, aby klient w pełni rozumiał ile, kiedy i za co płaci doradcy.
  • Należy się upewnić, czy doradca nie jest wynagradzany z obu stron, tzn. zarówno przez klienta jak i bank. Prowizja pośrednika z banku oznacza, że relacja z bankiem ma charakter agencyjny i to bank jest formalnie reprezentowany przez agenta.

Szerzej o tym pisałem w blogu: http://www.icra.com.pl/model-icra

  • Warto wybierać do współpracy firmy, które w niezależny w stosunku do banku sposób są w stanie ocenić naszą zdolność i wiarygodność kredytową, aby z wyprzedzeniem zbadać na jaki kredyt nasza zdolność pozwala i jaka powinna być jego ceny przy naszym profilu ryzyka. Posiadanie wiedzy o własnym ryzyku to ważny atut w negocjacjach z bankiem.

12952836_1732885520289573_805446990_o

  • Małe i średnie firmy powinny współpracować z partnerem, który ma potwierdzone kompetencje, aby przygotować spójny materiał pokazujący kierunki strategiczne, zespół, zamiar finansowy wraz z modelem finansowym oraz ocenić niezależnie ryzyka transakcji i podmiotu. Im bardziej spójna i przemyślana koncepcja kredytowa, tym większa szansa na adekwatne warunki kredytowe.

O różnicach modelu agencyjnego i brokerskiego pisał Puls Biznesu: https://www.icra.com.pl/msp-ida-po-kredyt-do-brokera/

ICRA to unikalne na rynku rozwiązanie, które pozwala optymalizować koszty kredytów. Stworzony przez nas model scoringowy ICRAscore to kompetentna i niezależna ocena zdolności kredytowej na etapie przed aplikacją kredytową, dzięki czemu klient prywatny lub mała firma z wyprzedzeniem wiedzą jakich warunków powinni oczekiwać z banku.

ICRA dla firm zaprasza przedsiębiorstwa sektora MSP. Pomożemy uzyskać dobre warunki finansowania.

Autor: Krzysztof Dresler

Prezes Zarządu ICRA sp. z o.o.

Kontakt z ICRA:

tel: 606 111 000

email: kontakt@icra.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *