To czas wolny determinuje naszą przyszłość!

Po powrocie z pracy mamy zwykle kilka godzin, które każdy z nas spędza inaczej. Część osób pochłonie zgiełk telewizji, krzątanina, lekki domowy zamęt. Inni spędzą go z rodziną, jeszcze inni ze znajomymi. Jednak warto pamiętać, że naszą przyszłość zdeterminuje nasz własny sposób spędzania czasu wolnego.

Dlaczego tak się dzieje?

W pracy skupiamy się na zadaniach związanych z firmą, w której pracujemy. Rzadko się zdarza, że jesteśmy jej właścicielami, więc najczęściej wykonujemy zadania zlecone. Trudno w takiej sytuacji rozwijać coś innego, jakąś zupełnie nową dla nas kompetencję, o której pozyskaniu myślimy lub marzymy. Czyli kiedy mamy się rozwijać jeśli chcemy coś w swoim życiu zmienić?

Można wygospodarować chwilę wolnego czasu wieczorem przed snem, aby uczestniczyć w dostępnych zajęciach np. webinarowych z tematyki, która nas interesuje. Wydaje się nam, że to nie dla nas, najczęściej ze względu na „brak wolnego czasu”, ulubioną wymówkę, ale prawda jest inna. Istnieją ciekawe platformy edukacyjne, które oferują różnorakie płatne, a także bezpłatne programy i kursy. Wystarczy chcieć.

Warto także wyrabiać w sobie nawyk czytania, nawet chwilę przed snem. Czytanie daje nam przewagę w stosunku do innych. Czytając stale poszerzamy swoją wiedzę, której inni, nieposiadający tego nawyku, nie mają. Mamy też – co ważniejsze – nawyk poznawania. Nie zniechęcamy się także, gdy czegoś na starcie nie rozumiemy. Taka jest istota poznawania.

Anthony Robbins powiedział: “Jeśli przeznaczysz jedną godzinę dziennie na naukę wybranego tematu, po roku zdobyta wiedza będzie większa od 99,99% populacji” – pozostaje tylko dodać wow!

Rozwijanie się w czasie wolnym wymaga aplikacji idei do rzeczywistości, czyli mówiąc językiem praktycznym, musimy zamienić pomysły na projekty. Pracując na etacie możemy na starcie wdrażać przedsięwzięcia charytatywne lub angażować się w nie jako woluntariusze, aby unikać ewentualnego konfliktu interesu. Finalnie często okazuje się, że zdobyte tą drogą doświadczenia są bardziej wartościowe od pensji, którą otrzymujemy.

Czas wolny to także możliwość rozbudowy lub co najmniej pielęgnowania relacji międzyludzkich. Pozwalają one z reguły poznać opinię inteligentnych przyjaciół, czy uzyskać informacje i wiedzę, które są dla nas trudne do pozyskania w inny sposób. Możliwość omówienia zamiarów z przyjaciółmi to ważny proces rozwoju naszych kompetencji. Moje własne doświadczenia z uruchamiania startupów podpowiada mi, że to w dyskusji projekty dojrzewają, a odwaga pomaga przenieść idee do świata realnego.

Aha, no i na koniec. Trzeba zacząć, najlepiej dziś wieczorem. Nowe kompetencje czekają. Powodzenia 🙂

Autor: Krzysztof Dresler; współtwórca i założyciel w pełni niezależnego podmiotu fintech ICRA, który jako profesjonalny negocjator, dzięki własnym narzędziom scoringowym pomaga małym firmom i rodzinom optymalizować koszty i warunki kredytowe: www.icra.com.pl. Wiele lat pracował w bankowości, m. in jako wiceprezes PKO BP.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *