Warsztaty ICRA4kids ze wstępu do finansów – projekt DigiKids

Przygotowując w ICRA4kids warsztaty dla dzieci z historii pieniądza i wstępu do finansów sięgnęliśmy ponownie do myśli Konfucjusza. Ten mistrz rozważań codziennego życia, cnotę mądrości uplasował w grupie cnót podstawowych, torujących drogę ku pięciu głównym powinnościom człowieka. Jego „Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem.” stało się wskazówką, jak ciekawie przygotować zajęcia dla dzieci z trudnego tematu.

untitled-2

ICRA4kids na warsztatach DigiKids

W weekend DigiKids zorganizowało pierwszą edycję nowatorskich warsztatów dla dzieci. Zaproszono kilkadziesiąt dzieci z rodzicami, a czas podzielono między 3 różne zajęcia: wstęp do finansów, programowanie i świat muzyki. Zespół ICRA w składzie: Aneta Ignaciuk, Krzysztof Rodziewicz i Krzysztof Dresler poprowadził zajęcia z finansów dla najmłodszych, które cieszyły się dość dużym zainteresowaniem. Dzieci aktywnie uczestniczyły w warsztatach, zadając mnóstwo pytań i wyjaśniając po swojemu jak rozumieją temat.

Poruszyliśmy takie tematy jak historia pieniądza, ogólna orientacja rynkowa, przepływy pieniężne, rola oszczędności w życiu każdego dziecka i osoby dorosłej. Dzieci dowiedziały się jak działa bank, skąd biorą się w nim pieniądze, czy warto brać kredyty, czy może lepiej zaoszczędzić. Na przykładach z dnia codziennego przedstawiona została teoria finansów. A każdy z uczestników miał okazję rozwiązać zadania dostosowane do jego grupy wiekowej. Staraliśmy się, aby poza prezentacją była możliwość samodzielnego rozwiązania zadań, która jest jedyną – jak twierdził Konfucjusz – drogą do zrozumienia tematyki.

„Zajęcia były bardzo fajne. Mogłam porównać jak kiedyś wyglądały monety, a jak wyglądają teraz. Zobaczyłam też jakie monety są na całym świecie!” –Kasia, lat 6

„Zawsze chciałem mieć nowe Play Station. Dziś sam obliczyłem jak długo muszę odkładać do skarbonki, żeby je kupić” – Maciek, lat 9

_mg_9879

Także rodzice mieli możliwość zapoznania się z możliwościami redukcji kosztów kredytowych, często ukrytych przed nami na pierwszy rzut oka.

_mg_9916

Dlaczego to robimy?

Zajęcia prowadzimy pro publico bono. Kierujemy się chęcią poszerzenia świadomości dzieci, aby mogły rozwinąć swoje zainteresowania i miały lepszy start w dorosłość w trudnym świecie finansów. Przeprowadzając zajęcia z matematyki finansowej, na przykładzie charytatywnego projektu „LICZNIK” poruszaliśmy temat aktywności fizycznej, ponieważ wierzymy, że potencjał intelektualny jest zależny także od witalności fizycznej. W projekcie LICZNIK – którego celem jest zakup karnetów na basen potrzebującym dzieciom – poza aktywnością sportową, uczymy wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka.

„Każda osoba, której podoba się nasz projekt, może go wesprzeć niewielkimi środkami. W sklepie internetowym iTON Society można opłacić, czyli niejako „wykupić” baseny do przepłynięcia przez Ambasadorów projektu LICZNIK, dzięki czemu będzie rosła ILOŚĆ pieniędzy przeznaczana na karnety dla dzieci.” – mówi Krzysztof Dresler, twórca i Ambasador projektu

Cytat rodzica:

„Z dzieciakami ciężko mi było rozmawiać o Waszych zajęciach, ale mój syn zaczął zadawać mi więcej pytań związanych z finansami. Co znaczy, że temat go zaintrygował.”

Skąd pomysł na warsztaty dla dzieci?

Aktywność edukacyjną ICRA podejmuje od początku swojego istnienia. Realizowaliśmy wiele warsztatów w szkołach, webinaria, a teraz zostaliśmy partnerem DigiKids.

Warsztaty zorganizowane zostały przez DigiKids – organizację promującą rozbudzanie w dzieciach naukowej pasji poprzez pokazanie, że technologia i nauki ścisłe to fascynująca przygoda. W czasie niedzielnych warsztatów dzieci miały okazję uczestniczyć nie tylko w naszych warsztatach z zakresu matematyki finansowej i podstaw finansów, ale także na zajęciach „Musicon” uczyły się komponować własne utwory muzyczne oraz poszerzały swoją komputerową wiedzę na zajęciach z programowania.

Autorzy: Ewa Chojnowska, Aneta Ignaciuk, Krzysztof Rodziewicz i Krzysztof Dresler – zespół ICRA.

ICRA to podmiot który pomaga rodzinom i małym firmom obniżać koszty kredytu.

MAIL: kontakt@icra.com.pl; TEL.: 606 111 000

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *