Zostałem Ambasadorem „Liczę sobie – Mierzę wyżej”

2015-09-21 14.33.40

23 września 2015 r. nakładem wydawnictwa Egmont ukazała się trzypoziomowa seria „Liczę sobie” wspierająca rozwój umiejętności matematyczno-logicznych u dzieci w wieku od 4 do 9 lat. Zostałem Ambasadorem wydania, więc czuję się w obowiązku napisania kilku słów o wadze matematyki w kształtowaniu młodego człowieka.

Arjun Appadurai – autor „Globalnych perspektyw” twierdzi, że wyobraźnia jest obecnie centralnym punktem wszystkich form działania.

Wiemy, że matematyka i logika to nauki w pewnym stopniu abstrakcyjne, czyli wymagające myślenia opartego na własnej wyobraźni. Aby rozumieć matematykę, niezbędne jest rozwijanie wyobraźni. Można ją ćwiczyć czytając książki, pracując nad talentem plastycznym, można także łączyć ścisłe zainteresowania matematyczne z elementami humanistycznymi.

img-150921045513

W mojej drodze wybrałem połączenie matematyki i nauk humanistycznych. Od najmłodszych lat wyczuwałem, że matematyka jest wokół nas i już jako dziecko starałem się uczyć dostrzegać praktycznego jej zastosowania w życiu. Wiele lat po ukończeniu studiów o profilu ilościowym i ekonomicznym postanowiłem dodatkowo skończyć podyplomowe studia filozoficzne. Dzięki nim zyskałem wiedzę, mniej praktyczną co prawda, jednak niezwykle ważną, bo poszerzającą istotnie moje horyzonty myślenia. To połączenie obu nauk pomaga również w warsztatach z dziećmi zatytułowanych „Co to jest pieniądz?”, które prowadzę z zespołem w ramach projektu edu@ICRA.

Wczesna edukacja matematyczna oparta na dobrze dobranych ćwiczeniach i zadaniach matematyczno-logicznych z elementami praktycznego zastosowania w życiu, to najlepsza droga rozwijania intuicji dziecka, organizacji jego procesów myślowych oraz nauki współpracy w grupie. Jest to więc dobry krok w kierunku poprawy samooceny dziecka.

Koncepcja tej serii łączy pięknie zilustrowane opowiadania wybitnych pisarzy dziecięcych z zadaniami, opracowanymi przez znakomitego metodyka i pedagog, ekspertkę nauczania początkowego i psychologii rozwojowej dziecka – Annę Boboryk.

Cieszę się, że wydawnictwo EGMONT poprzez serię „Liczę sobie” podjęło to ważne wyzwanie edukacyjne, i życzę aby umiejętność liczenia nie była już nigdy przykrą koniecznością, lecz stała się modną kompetencją.

Krzysztof Dresler

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *